تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

مهری مهر و زمزمه غم معلم

  باز آمد ماه مهر ماه مهربان . دانش آموز که بودیم از این جمله زیاد خوشمان نمی آمد زیرا مهر را ماه مهربان نمی دانستیم. الان که نگاه می کنم دلیلش را می فهمم که چرا ماه مهر را نامهربان میپنداشتیم در تابستان آزادی عمل بچه ها حد و مرزی ندارد به عبارتی اصل حریت حاکم است اما با باز شدن مدارس اصل سندیت و کمال چیره می شوند که موجب تحدید هستند  تحدید برای بچه خوشایند نیست. البته همیشه تضاد دو اصل حریت و سندیت نیست که مهر را نامهربان جلوه می دهد بلکه دلایل دیگری نیز وجود دارد. از جمله امکانات مدرسه؛ برخورد مربیان ؛ برنامه درسی و تعطیلی کسب و کار کودکان کار ....
  جمله بسیار مشهوری که از دوران تحصیلمان بیاد داریم این بود که میگفتند : "ساعت ها پشت این صندلی های سخت مینشیند... " به راستی نشستن روی صندلی های مدارس ما سخت است زیرا صندلیهای مدارس غیر استاندارد بوده و در درازمدت به جسم انسان اسیب می رساند. انچه که نشستن روی این صندلی را سخت تر میکند عدم انگیزه برای یادگیری مطالب است که خود این عدم انگیزه دلایل مختلفی دارد که یکی از آنها عدم هماهنگی محتوی با زندگی واقعی دانش آموز است همچنین وضعیت اسفناک امکانات و رسانه های آموزشی و تدریس در مدارس است که به شدت از جذابیت محتوی میکاهند. اکثریت قریب به اتفاق مدارس فاقد آزمایشگاه ها و کارگاها می باشند و این فقدان معلم را مجبور به سخنرانی میکند که خسته کننده و کسالت آور است. سالها دل خوش به این بودیم که هوشمند سازی تحولی در تدریس ایجاد می کند که متاسفانه امروز فقط روی اسمی از آن روی کاغذ باقی مانده است و در عمل چیزی از آن باقی نمانده و مسئولین اموزش و پرورش بارها به صراحت اعلام کردهاند که بودجهای برای آن ندارند.
  هرساله در روزهای پایانی شهریوررسانه ها برنامه هایی را به بازگشایی مدارس اختصاص می دهند که بازده آن به هیچ عنوان متناسب با هزینه آن نیست زیرا در قدم اول تبلیغات تجاری اثر آن ها را خنثی می کنند. برای  نمونه آنچه در خرید ملزومات مدرسه دانش آموزان اثر گذار است تبلیغات و چشم و هم چشمی است نه نظر کارشناسان زیرا اولیا گاهی از سر ناچاری مجبور به خرید کالاهای غیر استاندارد و ارزان هستند یا به جای توجه به استانداردها به برند و مارک توجه میکنند که هردوی آنها به شدت آسیب زا هستند حتی گاهی اوقات خرید یک وسیله غیر ضروری توسط اولیا برای کودکانشان ناخواسته هزینه ای را روی دست تمام خانوادها می گذارد زیرا خانواده دوست ندارند که بچه ی آنها هم کمبودی را احساس کند. در حالی که آن وسیله کمترین تاثیر را در یادگیری کودکان ندارد. آنچه که لازم در خرید خانواده ها مد نظر قرار گیرد دقت در استاندارد کالا است نه زرق برق کالا به ویژه خانواده باید در خرید کوله پشتی دقت نمایند. بد نیست در این ایام و هنگام خرید برای کودک دلبندمان لحظه هایی هم شده به وضعیت کودکان باز مانده از تحصیل و کودکان کار بیندیشیم و آستین همت را برای یاریشان بالا بزنیم زیاد دور نیستند سر همین چهار راه هم هستند.
  توزیع نامناسب مدارس در محلها  و روستاها هم از آن دسته مواردی است که گاهی مهر، مهرماه را میگیرد زیرا خانواده مجبور می شوند بچه هایشان را در مدارسی ثبت نام کنند که بسیار دور است و دانش آموز به علت جدایی از دوستانش ماه ها احساس غریبی می کند وحتی دست به رفتار ناهنجار می زند. اما آنچه که نگران کننده است عدم وجود مدرسه در بیشتر روستاها و محله است. اما متاسفانه متولی این مهم هنوز به وضوح مشخص نیست.
  در نهایت بچه هایی که از مهر مادر جدا می شوند انتظار شوک مهر و محبت را  ندارند ولی متاسفانه معلمان امروز به علت مشکلات فراوان معیشتی  و کاستی های بیش از حد مدرسه نای خوانندن زمزمه محبت را ندارند و طفل گریز پای هم بشدت از زمزمه غم میگریزد اگرچه معلم مانند شمع می سوزد و روشنایی می بخشد ولی معلم هم انسان است گاهی مشکلات به گونه آرامشش را به هم می ریزد که فقط غم را زمزمه می کند. ولی آنچه ساز زمزمه محبت معلم را کوک می کند همکاری اولیا است همدلی مسئولین.

   


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ شنبه 6 شهريور 1395 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : , , , , , , , , ,

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز سه شنبه 2 آبان 1396

 • تعداد وبلاگ :55487
 • تعداد مطالب :161590
 • بازدید امروز :139995
 • بازدید داخلی :11854
 • کاربران حاضر :147
 • رباتهای جستجوگر:328
 • همه حاضرین :475

تگ های برتر